Programul manifestărilor dedicate aniversării primei atestări documentare a municipiului Râmnicu Vâlcea – ”Zilele Râmnicului” 2019

În perioada 18 – 20 mai, Municipiul Râmnicu Vâlcea marchează cea de-a 631-a aniversare a primei sale atestări documentare, într-un hrisov emis la 20 mai 1388 de către Domnitorul Mircea cel Bătrân. Programul manifestărilor organizate de Primăria municipiului împreună cu partenerii tradiţionali este unul complex, constând din multiple evenimente culturale – concerte, expoziţii de artă plastică, simpozioane etc., spectacole muzicale, activităţi sportive şi focuri de artificii. Luni, 20 mai, de la ora 10.00, la Primăria municipiului va avea loc şedinţa festivă a Consiliului Local dedicată acestui eveniment, cu participarea reprezentanţilor celor mai importante instituţii publice din municipiu şi din judeţ, ce va fi urmată de o paradă până la statuia Domnitorului Mircea cel Bătrân, unde se va desfăşura un moment artistic realizat de actorii Teatrului Municipal ”Ariel”.

Sâmbătă, 18 mai
10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Deschiderea oficială a Târgului Meşterilor Populari Vâlceni
10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Deschiderea oficială a Târgului de Carte
10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concursul Naţional de Automodele, demonstraţie de automodele
10.00, Cinema ”Geo Saizescu” – Festivalul “Flori de cântec românesc”, secţiunea canto pop românesc şi internaţional
11.00, Galeria ”Artex” – vernisajul expoziţiei ”Mirajul Culorii”, Pictori la Rotonda Valahă (expoziţie de grup) 12.00, Galeria Cozia Pasaj 1 – vernisajul Expoziţiei Tudor Meiloiu, Expoziţie personală de pictură
13.00, Galeria Cozia Pasaj 2 – vernisajul Expoziţiei Doru Drăguşin, Expoziţie personală de artă plastică
14.00, Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” – ”Cupa Râmnicului” la baschet
15.00, Parcul Zăvoi – ”Cupa Râmnicului” la patine cu role, trotinete
16.30, Muzeul de Artă ”Casa Simian” – vernisajul Expoziţiei personale de pictură Ion Aurel Gârjoabă şi al Expoziţiei de caricaturi Mihai Pânzariu Pim
18.00, Filarmonica ”Ion Dumitrescu” – Deschiderea Festivalului ”Tinere Talente”; Recital de muzică de cameră (Studenţi ai Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Chişinău, Republica Moldova); “Cântând în fapt de seară”
18.00, lacul din Parcul Zăvoi – Concursul Naţional de Automodele, demonstraţie de navomodele
18.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică populară cu Orchestra ”Rapsodia Vâlceană”, Cristina Udrea, Mioara Raica, Alin Pavelescu, Luminiţa Tănăsie, Rodica Nicolaescu, Ana Maria Iorga
18.00 – 02.00 – ”Noaptea Europeană a Muzeelor”: intrare gratuită la Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă şi Casa Memorială ”Anton Pann”
18.30, Muzeul Satului Bujoreni – vernisaj Expoziţie de icoane
19.30, Scuarul Mircea cel Bătrân – Spectacol Dansuri Populare, Trupa DANS AS, Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti
20.30, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică populară cu Marius Zorilă, Lavinia Goste şi taraful

Duminică, 19 mai
10.00 – 20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul Meşterilor Populari Vâlceni
10.00 – 20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul de Carte
10.00, Cinema ”Geo Saizescu” – Festivalul ”Flori de cântec românesc”, secţiunea canto popular
10.00, Casa de Cultură a Sindicatelor – Spectacolul pentru copii ”Micul Prinţ”, adaptare după povestea lui Antoine de Saint-Exupéry
10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concursul Naţional de Automodele, demonstraţie de automodele
11.00, Galeria ”Artex” – Recital susţinut de elevii Liceului de Arte ”Victor Giuleanu”
12.30, Casa de Cultură a Sindicatelor – Spectacolul pentru copii ”Micul Prinţ”, adaptare după povestea lui Antoine de Saint-Exupéry
18.00, Filarmonica „Ion Dumitrescu” – Recital susţinut de membrii Fundaţiei Culturale ”Remember Enescu”
18.00, lacul din Parcul Zăvoi – Concursul Naţional de Automodele, demonstraţie de navomodele
18.15, Scuarul Mircea cel Bătrân – Recitalul Corului ”Euphonia” al Filarmonicii ”Ion Dumitrescu”
19.20, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică pop şi pop-opera Paula Seling
19.50, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică pop-opera cu Cezar Ouatu

Luni, 20 mai
10.00, Primăria Municipiului – Şedinţa Festivă a Consiliului Local
10.00 – 20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul Meşterilor Populari Vâlceni
10.00 – 20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul de Carte
10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Spectacolul ”Primăvara oraşului meu” al preşcolarilor de la grădiniţele din municipiu
11.00 – Paradă pe traseul Primăria Municipiului – Statuia lui Mircea cel Bătrân
11.15, Statuia lui Mircea cel Bătrân – ”Io, Mircea Voievod”, moment artistic prezentat de Teatrul Municipal ”Ariel”
12.00, Podul Carol – inaugurarea ansamblului de picturi ”Imagini-monumente ale Râmnicului”
14.00, Primăria municipiului – Simpozion cu tema ”Dezvoltarea Râmnicului după Marea Unire – prefigurare a modernului municipiu de astăzi”; Expoziţie de documente cu tema ”Râmnicul acum 100 de ani”
18.00, Filarmonica ”Ion Dumitrescu” – Concert Simfonic; Închiderea Festivalului ”Tinere Talente” şi decernarea Diplomelor de Excelenţă.
19.00, Parcul Zăvoi – Concursul Naţional de Automodele, demonstraţie de automodele
19.00, lacul din Parcul Zăvoi – Concursul Naţional de Navomodele, demonstraţie de navomodele
20.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică pop Ioana Ignat
21.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică pop Lora
22.00, Zona Centrală – Foc de Artificii

Distribuie