Câștigătorii Festivalului „Tinerețe, mândră floare!” de la Pietrari

Cea de a IV-a ediție a Festivalului tinerilor interpreți de muzică populară „Tinerețe, mândră floare!” organizat de Consiliul Județean – Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea împreună cu Primăria comunei Pietrari, Căminul Cultural Pietrari și Biblioteca din localitate și-a desemnat câștigătorii.

Concursul, structurat pe două secțiuni (interpretare vocală și instrumentală) și două categorii de vârstă (10-14 ani și 15-18 ani) a beneficiat de o participare numeroasă – 25 de concurenți sosiți din: Pesceana (Școala Gimnazială), Vaideeni (Școala de Arte din localitate), Horezu (Clubul Copiilor) și Râmnicu Vâlcea (Școala Populară de Arte și Liceul de Arte „Victor Giuleanu”).

Diana anunt angajare

Potrivit conducerii Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea, evaluarea tinerilor soliști a avut la bază trei criterii principale: virtuozitatea interpretării – vocală sau instrumentală, după caz; costumul tradițional purtat în concurs și prezența scenică.

Iată care este palmaresul celei de a IV-a ediții a Festivalului „Tinerețe, mândră floare!”:

Interpretare vocală (categoria 15-18 ani):
Premiul I – LASCU MARIA ROBERTA (Școala Populară de Arte Rm. Vâlcea);

Premiul al II-lea (ex aequo): PETRUȚA LĂUTARU (Școala de Arte Vaideeni) și CIOBANU DENISA MARIA (Liceul de Arte „Victor Giuleanu” Rm. Vâlcea);

Premiul al III-lea: MONEA MARIA ANDREEA (Clubul Copiilor Horezu).

Interpretare vocală (categoria 10-14 ani):
Premiul I (ex aequo): POPA ANDREEA NICOLETA (Școala de Arte Rm. Vâlcea) și AIDA TERTECI (Școala de Arte Vaideeni);

Premiul al II-lea (ex aequo): ȚIȚIRIGĂ VÂRJE ROXANA ELENA (Școala de Arte Rm. Vâlcea) și ȘTEFAN MIHAELA DARIA (Școala de Arte Rm. Vâlcea);

Premiul al III-lea (ex aequo): ILIE SIMINA ȘTEFANIA (Clubul Copiilor Horezu) și VEȚELEANU GRIGORIA-CĂTĂLINA (Clubul Copiilor Horezu);

Mențiuni: KIRA MIHAI (Școala de Arte Vaideeni), ANGELESCU ANDREEA (Clubul Copiilor Horezu), GRUPUL „PESCENIȚA” (Școala Gimnazială Pesceana), COMĂNESCU CARLA ELENA (Clubul Copiilor Horezu).

Interpretare instrumentală:
Premiul I (ex aequo): POPA OANA MARIA – nai (Liceul de Arte „Victor Giuleanu” Rm. Vâlcea) și ȘTEFAN OLARU – saxofon (Școala de Arte Vaideeni – premiu acordat de CJCPCT Vâlcea);

Premiul al II-lea (ex aequo): DORIN DOBRE – fluier/saxofon (Școala de Arte Vaideeni) și KIRA MIHAI – fluier (Școala de Arte Vaideeni);

Premiul al III-lea: CĂLIN COTORCEA (Școala de Arte Vaideeni);

Mențiune: Grupul de naiști al Clubului Copiilor Horezu.

Distribuie