Acțiune de informare în școlile din Mihăești
Școala Gimnazială din Buleta a marcat astăzi „Ziua Sirenelor” printr-o acțiune de informare desfășurată pe două paliere.
„Prima măsură a vizat simularea unei acțiuni de evacuare a elevilor în caz de incendiu, executată exemplar de elevii și cadrele didactice prezente, iar pe de altă parte, într-o prezentare interactivă a echipamentelor de intervenție în caz de incendii și accidente.
Elevii, în special cei mici, s-au arătat fascinați de impunătoarele uniforme și echipamente purtate de eroii noștri salvatori, aparținând ISU Vâlcea!
Cei mai curajoși dintre cei mici, au testat îndeaproape toate echipamentele, născând în ei dorința de a deveni, la rândul lor, salvatorii de mâine!”, au transmis reprezentanții unității de învățământ.